browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

כיצד לבחור קייטנה בקיץ? מדריך

במציאות של ימינו החופש הגדול מהווה אתגר לא פשוט ,שני הורים עובדים שנאלצים למצוא פתרונות לילדים למשך כל ימות השבוע.

בד"כ אין פתרון כולל אחד שנותן מענה לפרק הזמן הארוך של החופש, אלא שילוב של פתרונות: חופש מהעבודה, נעזרים בסבא וסבתא וקייטנה.

מהו מערך השיקולים לשם בחירת קייטנה?

תחומי עניין

קייטנת נושא ("קונספט") לעומת הקייטנה הקלאסית (קייטנה "כללית")- הקייטנות הקלאסיות שהיוו חלק משמעותי מנוף ילדותם של הורים רבים עברו מתיחת פנים. הקייטנה
המוכרת שכללה לחם ולחמניה לארוחת עשר , פעילות משותפת (ספורטיבית או יצירתית ) ורחצה בבריכה שינתה פניה אין קייטנה "שמכבדת את עצמה" שלא מציעה פעילות מגוונת
שכוללת ביקורים בפארקי שעשועים , פארקי מים הופעות של כוכבי ילדים ועוד.

קייטנות הנושא לעומת זאת מהוות פלטפורמה להיכרות של הילד עם תכנים שמעניינים אותו תוך כדי ניסיון להרחיב את אופקיו. ילד המתבלט בין שני תחומי עניין, יכול לנצל
את זמן הקייטנה על מנת להיחשף לעולם התוכן של התחום ולבדוק האם הוא באמת מעניין אותו. במידה ובוחרים בקייטנת קונספט , כדאי לברר מה הרקע הידע והמומחיות של
המדריכים הן בתחום בו מתמקדת הקיטנה והן בתחומי הדרכה והתנהלות מול ילדים.

ביטוח

בעת בחירת קייטנה חשוב לוודא כי מחזיקה בכל היתרי הרישוי הנדרשים לרבות ביטוח. בהקשר זה, הביטוח המינימאלי שקיים כיום הוא ביטוח תאונות אישיות של משרד החינוך
ביטוח זה הינו חלק מהוראות חוזר מנכ"ל משרד החינוך.

מעבר לביטוח המינימאלי, ובשל ריבוי האטרקציות והפעילויות המיוחדות שמאפיינות את פעילות הקייטנה חשוב לוודא כי קיים ביטוח מותאם ובתוקף המכסה את ילדי הקייטנה
במידה ומתרחשת תאונה כלשהי.

כדאי לבדוק שהביטוח מכסה את מפעילי הקייטנה בעזרת ביטוח אחריות מקצועית וביטוח צדדים שלישיים (צד ג'). אמנם ביטוחים אלו אינם חובה, אך קייטנות רבות, כחלק מתפיסת
אחריות, לוקחות אותם על עצמן.

ניסיון

נדבך חשוב במערך השיקולים בבואנו לבחור מסגרת מתאימה לילדינו הינו הניסיון וההכשרה של מפעילי הקייטנה. חשוב לזכור, בסופו של יום אנו מפקידים את הנכסים היקרים
לנו מכל בידי זרים.

האם יש שומר בכניסה למתחם? האם קיים אדם בעל הכשרה רפואית שתאפשר לו להעניק עזרה ראשונה במידת הצורך?

נוחות ומחיר

מעבר למטרה הפונקציולית אותה היא מספקת עבור ההורים (מסגרת לימי החופש) , מטרה חשובה נוספת היא לספק לילד מסגרת ממנה הוא ישאב הנאה. על כן, יש להתאים מסגרת
נכונה ומתאימה לילדיכם (בייחוד בהקשר של קייטנות הקונספט).

חשוב לשלוח את הילד לקייטנה אליה הולכים אחד או יותר מחבריו על מנת שהשתלבותו החברתית במסגרת לא תהיה כרוכה בקשיי קליטה קשים.

כמובן שבסופו של דבר הקייטנה תהיה חייבת להיות מותאמת להורים כמו גם לילדים בהיבטים כמו מחיר נוח, הסעות לילדים , שעות פעילות ועוד.

חופשה נעימה!

עצות מעשיות לבחירת מסגרת לילדים בקיץ

החופש הגדול מתקרב ובא וילדי ישראל והוריהם יחפשו מסגרת חלופית להעביר בה את הקיץ. הנה כמה המלצות על מנת שתוכלו לבחור קייטנה ראויה ומתאימה לילדכם. ייישום מספר עצות וסודות מקצועיים יכוונו אתכם בדרך הנכונה לקבלת החלטה ראויה:

וותק הקייטנה

הניסיון והוותק עושים תמיד את ההבדל. ותק מעיד על חוסן, אחריות, ניסיון, תכנים עשירים, שיטות ההדרכה, מדריכים מיומנים וכד'.

רישיון לקייטנה ולמפעיליה ולבריכה

רישיון עסק לקייטנה- אשר כולל בתוכו: אישור התוכנית ע"י משרד החינוך, רישיון עסק לבריכה ואישורי משרד הבריאות, אישורי קב"ט אזורי, בדיקות ואישורי כיבוי אש, בטיחות וחשמל בקייטנה.

  1. רשיון – כל קייטנה חייבת ברשיון עסק מהרשות המקומית ובאישור ממשרד החינוך. חשוב לבדוק שהילדים הולכים למקום מוסדר. פשוט דרשו לראות את הרשיונות לפני ההרשמה.

עמידה בתקנים

בהתאם לחוזר ונהלי מנכ"ל משרד החינוך.

  1. אבטחה – מרכיב הביטחון חשוב מאוד השנה להורים, המעדיפים שילדיהם יבלו בקייטנה במקום שקט ורחוק ממרכז העיר, במתחם אחד סגור ומוגן בימים כאלו, כאשר בכניסה לכל חנות ובית קפה עומד מאבטח, חשוב לראות שהמתחם שבו נמצאים הילדים מאובטח בצורה ראויה, ע"י שומרים מקצועיים וחמושים, בעלי הכשרה מתאימה ומודעות לסכנות. כדאי לבדוק שקיימת אבטחה בכל מקום אליו יוצאת קבוצת ילדים – בריכה או פעילות חיצונית אחרת. יש כאמור, עדיפות לקייטנה שכל הפעילויות מרוכזות בה במתחם אחד.
  1. גודל הקבוצה – חשוב לברר מה יהיה גודל כל קבוצה ואיזה גילאים יהיו בקבוצה של הילד שלכם. כדאי גם שהילד יגיע עם חבר טוב (לפחות אחד) לקייטנה, מה שיכול לעזור עד שיפתח חברויות חדשות.
  2. תנאי תברואה – קייטנות רבות הרוצות להתקרב אל הטבע מתקיימות בחורשות. חשוב לוודא שהמים והשירותים עומדים בתנאי תברואה הולמים.

3. תנאים תברואתיים:

4. 1. האם לקייטנה יש רשיון עסק.

2. שטח הקייטנה יהיה מוצל בהתאם למספר הקייטנים.

3. שרותים לילדים ולסגל ינוקו בהתאם לצורך ולא פחות מ3 – פעמים במשך היום, ובלבד שהשירותים יהיו נקיים כל הזמן. כמו כן יהיו בהם סבון ונייר לניגוב הידיים.

מספר עמדות השירותים 1 לכל 25 קיטנים.

5. 4. המבנים בהם תתקיים הקייטנה יהיו תקנים כולל איוורור ותאורה.

5. בשטח הקייטנה יהיו 3 מתקני שתייה ומים מקוררים לכל 100 קייטנים.

6. בשטח הקייטנה יהיו מיכל אשפה אחד לכל 20 ילדים.

7. לא יוכנסו בעלי חיים לשטח הקייטנה.

8. חל איסור שימוש בבריכות שחייה מאולתרות כגון: גיגיות, בריכות פלסטיק, בריכות מתנפחות וכד’ .

9. ביקור הילדים בבריכות שחייה יהיה רק בבריכות עם רשיון עסק- מבטיח

10. פיקוח על הבריכה.

11. ביקור בחופי רחצה מוסדרים בלבד.

האם יש שירותים במצב נקי בקייטנה?

בגלל שחלק ניכר מהקייטנות מתבצעות במגרשים ובגינות חשוב לוודא שיש שירותים במצב נקי הנגישים לילדים.

מהי ההתנהגות בימי שרב

: מהי ההתנהגות בימי שרב

בימי שרב לא יתקיימו טיולים מחוץ לשטח הקייטנה. כל המשחקים בחוץ בימים אלה, יופסקו בין השעות 16:00-11:30.

האם שטח הקייטנה מגודר ומוגן?

חלק ניכר מהפעילות בקייטנה מתבצע בחוץ. חשוב מאוד לוודא ששטח הקייטנה אכן מהווה שטח מוגן ומגודר ושאין גישה לזרים.

האם יש ציוד לעזרה ראשונה והסמכה לכך?

בריכה, מחנאות, משחקי כדור ומה לא? בקייטנה יש יותר פוטנציאל לפציעות ולכן חשוב שבצוות הקייטנה יש איש צוות עם הכשרה בעזרה ראשונה ושיש ציוד בסיסי ראוי לכך.

ביטוח

לא להסתמך על ביטוח תאונות אישיות של משרד החינוך שיש לכל ילד בישראל גם בחופש הגדול. יש לבדוק שלקייטנה קיים ביטוח צד ג' בלפחות 3 מיליון שקלים, ביטוח חבות מעבידים וביטוח אחריות מקצועית.

ניסיון צוות ההדרכה

מדריכים מתחת לגיל 18 חייבים לשאת תעודת מד"צ (מדריך צעיר) ובנוסף חשוב שיהיו בצוות גם מורות וגננות. על המאבטחים להיות עם נשק ומורשי מוסדות חינוך. חובש או מע"ר וכמובן המציל חייבים להיות בעלי תעודה שעברו הכשרה בהתאם. כל הצוות והמדריכים מעל גיל 18 חייבים בתעודת יושר מהמשטרה. על הצוות לעבור הכשרה לפני הקייטנה. כמו כן, מומלץ לבדוק כמה ילדים יהיו בכל קבוצה.

  1. מדריכים מיומנים – חשוב שבקייטנה יהיו מדריכים מוסמכים, בעלי הכשרה להדרכה ורקע בעזרה ראשונה. רצוי שבמקום יהיה חובש מוסמך כל הזמן.

2.

3. מה הכשרת המדריכים והאם יש אישור היעדר עבר פלילי בתחום עבירות המין?

4. השאלה הזאת חשובה במיוחד בגילאים נמוכים. דרשו לדעת מאיזה רקע מגיעים המדריכים וכמה מדריכים על כל קבוצה. שימו גם לב שלפי החוק הצוות החינוכי חייב לנפק אישור שאין לו עבר פלילי בתחום עבירות המין ולא צריך להסביר מדוע.

מזון ושתייה

חל איסור להכין אוכל בקייטנה. יש לוודא שספק המזון הנו בעל רישיון ונושא אישורים של משרד הבריאות והרבנות. חשוב לוודא שיש תפריט מזון עשיר ומגוון.

  1. מזון – השוקו והלחמנייה המסורתיים כבר אינם מספקים. חשוב שהאוכל ייתן לילדים מגוון ובחירה, ושיוגש תוך הקפדה על תנאי סנטריה והיגיינה הולמים.

2. מזון:

3. 1. מוצרי החלב ושקיות שוקו יאוחסנו בטמפ’ של עד 4 מעלות עד למועד הגשתם.

2. מזון מחברת קייטרינג יוגש רק ע"י חברה עם רשיון ואישור משרד הבריאות.

3. מזון חם יוגש בטמפ’ של מעל 65 מעלות.

4. מזון קר כמו סלטים יוגש בטמפ’ מתחת ל-5 מעלות.

5. הילדים שוהים בקייטנות חלק ניכר משעות הפעילות שלהם.

4. לכן, אמורים לקבל כ50%-30% – מהצרכים התזונתיים הדרושים לגופם.

5. מנהלי קייטנות המעונינים בסיוע בבניית תפריט מתאים יכולים לפנות לדיאטניות בלשכות הבריאות המחוזיות.

6. קייטנה אשר פועלת עד 4 שעות ביום תגיש לפחות ארוחת בוקר, קייטנה אשר פועלת 4שעות או יותר תגיש ארוחת בוקר וארוחת צהרים.

הסעות

האוטובוסים להסעת הילדים לא יהיו מעל 10 שנים על הכביש, בעלי חגורות בטיחות וממוזגים. על הנהג לבצע בדיקה ביטחונית לפני העלאת הילדים. יש למנות אחראי הסעה קבוע מצוות הקייטנה. חשוב לוודא שהאיסוף מקרבת הבית, ואת נהלי העלאת והורדת הילדים בתחנות. על הילדים לרדת אך ורק מן הדלת הקדמית. כמו כן, חשוב לבדוק מי אחראי להעביר את הילדים במעבר החצייה.

  1. הסעות – חשוב לוודא שיש הסעות לקייטנה וממנה, חשוב לראות כי ההסעות ינוהלו בצורה אחראית, ע"י חברה מקצועית, וללא תשלום נוסף. חשוב לוודא שהאוטובוסים אינם ישנים ומתפרקים, שיש מדריך מלווה אחד לפחות, ושהם עוצרים בצורה מסודרת בתחנות, ובסמוך למדרכה. אחרי הכל, כל הורה רוצה שילדו יגיע בביטחון, שלם ובריא, הביתה, בסוף כל יום.

אופי וכמות התכנים

בקייטנה חייב להיות מגוון רב ותוכנית עשירה. ילדים, כזכור לנו, משתעממים מהר מאוד. רק עושר תכני, ריבוי פעילויות וספורט יחזירו לנו אותם הביתה בסוף היום מסופקים ומאושרים. אל תחששו לברר את פעילויות הקייטנה ולוודא שהאטרקציות מתאימות לילדכם.

מגוון הפעילויות – חשוב שכל ילד יוכל למצוא בקייטנה את תחומי העניין שלו, והמגוון רחב: מחשבים, אינטרנט, רכיבה על סוסים, יצירה ואומנות, קולנוע, שחייה ועוד. מומלץ לשלוח את הילדים לקייטנה עם מגוון פעילויות ולא לקייטנה העוסקת רק בתחום אחד, ועלולה לשעמם את הילדים וליצור אצלם תחושה של בית-ספר. אחרי הכל, מדובר בחופשה שלהם.

מה תכנית הפעילות של הקייטנה?

נשמע בנאלי, אבל הרבה מאוד הורים מגלים רגע לפני הקייטנה שבעצם אין להם מושג מה עושים שם. חשוב לברר את תכנית הפעילות ולוודא שהילדים לא נמצאים כל היום בסדנת יצירה בלתי נגמרת ולמעשה סתם מעבירים את הזמן.

האם יש נגישות למי שתייה קרים?

כל הורה יודע שאחת הסכנות בקיץ הישראלי היא התייבשות. ודאו שלילדים יש כל הזמן נגישות למי שתייה קרים.

באילו תנאים נשמר ומוגש המזון?

הדבר האחרון שאתם רוצים זה קלקול קיבה קבוצתי של ילדי הקייטנה. אם הקייטנה כוללת אוכל ודאו שהוא מאוחסן במקרר ומוגש בצורה נאותה.

מי שומר על הילדים בבריכה ובים?

השאלה האחרונה נוגעת לפעילות הכי רגישה בקייטנה: הים והבריכה. בדקו איך מובטחת שם ההשגחה והאם יש מצילים מוסמכים?

אילו סוגי קייטנות יש?

ישנם כל כך הרבה קייטנות בכל קיץ ולכן טווח המחירים הוא גדול במיוחד ומשתנה בהתאם לסוג הקייטנה, תקופה והמיקום. בהערכה, ניתן לומר שמחיר ממוצע של קייטנה סטנדרטית הנמשכת כשלושה שבועות הוא בין 1000 ש"ח לבים 3000 ש"ח אך כפי שצוין, יש הרבה מאוד הבדלים בין אחת לשנייה.

איזה קייטנות נוכל למצוא?

קייטנת בישול, קייטנת מחול, קייטנה אקולוגית, קייטנת ספורט, קייטנת שחייה, קייטנה יפנית , קייטנת מוסיקה , קייטנת תיאטרון, קייטנת גלישה , קייטנת סוסים, קייטנת משחק, קייטנת עיצוב אופנה, קייטנה ללימוד אנגלית